بیژن پاکزاد یا حسین بی‌ نام و نشان؟


چند سال پیش از طریق یکی‌ از دوستان با یک ایرانی‌ به نام حسین آشنا شدم که در آمریکا به دنیا آمده بود و نمیتوانست درست فارسی حرف بزند. در آن دوره‌ای که یک عده از طریق دات کام‌ها پولدار شده بودند، حسین حدود ۲۰$ میلیون دلار از عمومی‌ شدن یک کمپانی ساخته بود. حسین تازه از ایران برگشته بود. از او پرسیدم چرا به ایران رفته بود؟ گفت فکر کردم تازه اول زندگی‌ من هست و پتانسیل زیادی دارم که بتوانم بیشتر در آینده درآمد داشته باشم. با چند تا از فامیل‌ها در ایران حرف زدم و تصمیم گرفتم به ایران بروم و در مناطق محروم چند تا مدرسه تأسیس کنم. با یک عده از یک اداره دولتی قرار ملاقات گذاشتم که کار‌های اولیه این مدارس را انجام بدهم. حسین گفت یکی‌ از فامیل‌های مادرش با او همراه شده بود که اگر به اشکال زبان برخورد به او کمک کند.

حسین تعریف کرد که آنها که حرف میزدند من نمی‌دانستم که چه می‌گویند چون فارسیم خوب نبود. بعد فهمیدم که همه دنبال پولم هستند و مقدار زیادی از پول را برای جیب خودشان میخواهند، من هم شروع کردم به اعتراض کردن که شما برای چه برای خودتان پول میخواهید، شما که کاری نمیکنید و برای دولت کار می‌کنید و وظیفه انسانی‌ و کاری دارید که کمک کنید. فامیلش به او اشاره کرد که که حرف نزند. بلأخره جلسه را ترک کردند و مدرسه‌ای هم ساخته نشد. حسین از طریق خصوصی به محرومان در ایران کمک کرد. مطمئن نیستم که این جریان برای زلزله بم بود یا نه.

یکی از دلایل موفق بودن یهودیان در آمریکا حس همکاری و اهمیت زیاد دادن به تحصیل و علم هست. نمی‌خواهم بگویم که همه یهودیان اینطور هستند، ولی‌ قشر تحصیل کرده حس همدردی زیادی به همنوع دارند. و یهودی‌های آمریکا به دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها کمک مالی‌ زیادی میکنند. در ضمن بورس‌های تحصیلی‌ مختلف برای تحصیل افرادی که وضع مالی‌ خوب ندارند، فراهم میکنند. یک مقدار از این حس همدردی به وقایع تاریخی مربوط میشود که در طول زمان یهودیان مورد تهاجم افراد مختلف قرار گرفتند، و این یک سیستم دفاعی برای بقایشان است. پس تاریخ درسی‌ به یهودیان داده است که اگر میخواهند از دست یک عده افراد نادان در امان باشند، باید با هم همکاری کنند و قوی باشند. افسوس که ما این روش را دنبال نمی‌کنیم.

بر عکس این را در کشور‌های خاور میانه مشاهده می‌کنیم. طرف که پولدار میشود، دستور میدهد دستشوییش از طلا ساخته شود و ستون‌های خانه از مر مر. گلدان‌های بزرگ و استخر و خانه و ماشین‌های متعدد جزو رسوم اکثر این افراد که تازه به پول رسیده اند است. برای مثال چند خانه در نیو یورک، لوس انجلس، لندن، پاریس، نیس، ژنو، میلان، ….. دارند و چند تا ماشین بنتلی، فراری، لام بیگینی دارند که پز به بقیه جامعه که از ثروت آنها برخوردار نیستند بدهند. به نظر من، افرادی که اینطور عمل میکنند میخواهند از طریق پول و مقام مردم به آن‌ها احترام بگذارند. باعث تأسف هست که حس خدمت به جامعه در خاور میانه به اندازه‌ای که باید باشد، نیست.

امروز در بلاگ‌های مختلف ایرانی‌، لینک‌های زیادی در مورد بیژن پاکزاد دیدم. در جایی سوال کردم که بیژن چه کاری برای بشریت کرده که اینقدر محبوب است نزد ایرانیان و فرق او با بقیه ایرانیان هم سنّ او چیست؟ چون واقعا هنوز نمیدانم که بیژن چه خدمت بزرگی‌ به بشریت کرده است؟ متأسفانه جواب کاربر فقط مسخره کردن و توهین آمیز بود. و من از ادامه بحث با این افراد معمولاً خود داری می‌کنم و خاموشی را بهترین گزینه برای این افراد میدانم.

یک مقدار فکر کنیم. کدام شخص اینجا حس بهتر کردن جامعه برایش مهمتر است؟ حسین که در سنّ ۲۳ سالگی در یک آپارتمان در واشنگتن زندگی‌ ساده‌ای داشت، برای اولین بار وارد ایران شد که به یک عده بچه‌های محروم کمک کند یا بیژن ‌ها با میلیون‌ها دلار؟ چه کسانی‌ بعد از مرگ حسین از او یاد خواهند کرد؟ آیا ما هرگز از مرگ این حسین‌ها خبر خواهیم شد؟ واقعا معیار ما برای انسان‌ها چیست؟ پول؟ هر چقدر پولدارتر مهمتر؟ امروز برای خودم و جامعه خودم ناراحت شدم.

در پایان اضافه می‌کنم که این نوشته در مورد بیژن پاکزاد نیست و به او خرده‌ای نمی‌گیرم، چون هر فردی اختیار دارایی خودش را دارد. در این نوشته میخواستم به معیار‌های گم گشته ما اشاره کنم و امیدوارم که روزی دوباره آنرا پیدا کنیم.

Advertisements

51 پاسخ به “بیژن پاکزاد یا حسین بی‌ نام و نشان؟

 1. من اقای بیزن پاکزاد را نمی شناسم، ولی از این که ایشان انقدر موفق بود برای ایشان احترام قائلم. در عین حال از شما یک سوا ل دارم که شما از کجا می دانید که ایشان به کسی و یا جائی کمک نمی کرده است.

  • khadamate ejtemai chizi nist ke beshe behesh Link dad !
   oonhaei ke Link midan ham, 95% donbale estefadeh az manafe e moteghabele in dastan mesle tarmime chehreye ejtemaei e khodeshoon va ya bazrpashi vaseye movaffaghiyat haye ayande hastand.
   yeki az badtarin aadat ha ham ine ke bejaye inke babate hameye eftekharati ke in adam be onvane yek Irani kasb karde, alan ke morde, ba nadooni e harche tamamtar, donbale sahih kardane ghalat hash bashim
   badesham, ki gofte ke Jewish ha oontorian ke to migi ? kodoom prove ro dari ? khodet jozveshooni ?
   dar nahayat ham, bayad tavajjoh kard ke Bijan dar yek biz e Luxury bood va Image vaseye moshtariash kheili mohem bood. in adam roozi ke dar L.A. karesh ro shoroo kard, ba Whisky va Caviar az moshtariash paziraei mikard ta oon tasviri ro ke azash entezar daran ro besaze. modire madreseh nabood ke…
   yekami dige age mineveshti, OGHDEH az hame jaye postet mizad biroon…

  • مریم عزیز، من هم مثل شما آقای پاکزاد رو نمی‌‌شناسم. امیدوارم یک لینک در مورد خدمات اجتماعی ایشان داده بشه. اونطور که خودشون تعریف می‌کنن در ویدئو که در پایان نوشته است. ۲ بار ازدواج کرده اند و ۳ بچه دارند و خانه ‌شان را میبینیم به اضافه زن ۳۰ ساله ای که با او زندگی‌ می‌کند . این مطالبی‌ است که خودشان در ویدئو می‌گویند. شاید بهتر بود که ایشان راجع به کارهای دیگرشان هم صحبت میکردن. ولی‌ این موضوع اصلی‌ این نوشته نیست. موضوع اصلی‌ که من در اینجا میخواستم مطرح کنم و امیدوار بودم راجع به آن بحث بشه طرز تفکر ما و معیار‌های جامعه ما بود. متأسفانه، اغلب فقط این موضوع رو به یک فرد اختصاص دادند. و شاید برای این باشد که من به زبان فارسی تسلط ندارم.

  • Manam ba shoma movafegham shervin jan,vaghti ba talaf kardane vaghtam in matno khondam,chand daghighe asabam khord shode bood.na be khatere inke be Bijan tohin shode,balke cheghad bazi az ma irania inghadr kotah bin hastim.cheghad yek ensan mitoone nafahm bashe.az tarafi edea mikonim 2500 sal tamaddon darim,jayee dige migim shah mozdoor boode.jayee migim iraniane movafagh baese sarafrazian,jayee migim Bijan chi kar karde. man az tarafe oon akhond ke dar morede tavallode khamenei goft ya Ali az hemaghate shoma tashakkor mikonam ke in ejaze ro be jomhorie eslami baraye chapavole keshvar midid.
   Ta ahmagh dar jahan ast,mofles dar nemimanad. shirinie hemaghate shoma dar kame sarane jomhorie eslami ast.

 2. so what that he died! one less stupid, sleazy guy. what did he do for his community or country other than fucking all the girls he found on his way.
  i bet his «beautiful 30 year old companion and her sister are so happy for the wealth they inherited today».

  • I am afraid that most people did not get it. I was trying to have a dialogue about our society and our values. I used two people, a well known person and the other one unknown. By using these two people as example I was trying to find out what are our values? Money? power? fame? humanity? Unfortunately, most people did not get it.

 3. VAGEAN AZ IN HAME TANG NAZARI GAMGIN SHODAM BIJAN PAKZAD ABEROYE MA IRANIYAN BOD DAR JAYI KE ANTARINEJAD MIYAD ABEROYE MA RO MIBARE MA BE VOJODE IN ADAMA EHTIYAJ DARIM YK KAMI FEKR KONID O BI ENSAF NABASHID, DAR ZEMN BIJAN KHILY BA JAVONAYE IRAN TAMAS DASHT O AZ BEYN UNA MIKHST MANKAN ENTEKHAB BOKONE IN KARO HAM KARD ,KHILY KARAYE DIGE

  • رویا عزیز، دلیلی‌ برای غم شما نیست، اگر به مطلب دقیقتر نگاه کنید. از شما دعوت می‌کنم که این مطلب رو دوباره بخونین. این یک موضوع اجتماعی بود که ما رو با فرهنگ خودمون و معیار هامون آشنا کنه. متاسفم که تعدادی از کاربر‌ها درکی از جنبه اجتماعی این نوشته نداشتند. من از دو انسان اینجا استفاده کردم. یکی‌ شناخته شده و دیگری ناشناس. میخواستم ببینم برای جامعه ایرانی‌ چی‌ مهم هست؟ پول؟ مقام؟ قدرت؟ انسانیت؟ برای همین دو نفر رو در این نوشته ذکر کردم.

   آبروی من اون چند میلیون ایرانی‌ هستند که بعد از انتخابات به خیابان‌ها آمدند و به تمام دنیا گفتند که ما جزوی از این نظام نیستیم و از بی‌ تمدنی آنها خسته شدیم. آبروی من نسرین ستوده هست که به خاطر یک عده خودش به زندان میفته و با این رژیم همکاری نمیکنه. من در خارج از ایران زندگی‌ می‌کنم و از ۲ سال پیش، شاهد تغییر مواضع مردم نسبت به ایرانیان شدم. من نمیخوام وارد بحث بیژن بشم، چون نیت این نوشته بی‌ احترامی به بیژن نبود. و موضوع راجع به اجتماع و فرهنگ ما بود و سوال من این بود که چه چیزی برای ما مهم هست؟ متاسفم که نگاه تعدادی از کاربر‌ها سطحی بوده.

 4. مینا خانم و دوستان
  مشکل تاریخ معاصر ایران این است که , ما نمیتوانم ایرانی ها را بخاطر ایرانی بودنشان دوست داشته باشیم. نمیگویم در میان ما قاتل و مجرم نیست. فقط یک نگاه به لیست جرمهای حاکمان ایران نشان میدهد که قاتلین هم بین ما هستند. ولی … ولی , اینکه در خارج از ایران زندگی بکنی و میلیادر باشی و …. و باز هم بگویی به ایرانی بودن افتخار میکنی و تاریخش را و فرهنگش را دوست داری, خداوکیلی , هرکسی اینکار را نمیکند . نه من پولش را دارم که لباسهای بیژن را بخرم و ….ولی همینقدر که هرکجا فرصتی پیدا میکرد به نام ایران و ایرانی اشاره میکرد, کافیست.
  آیا ما هنوز در سی و سه سال گذشته یاد نگرفته ایم و تجربه نکرده ایم که انترناسیونالیسم و اسلامگرایی به سبک شیعه و یا سنی اش, ما را به جایی نمیرساند/

 5. How do you he hasn’t contributed to charities and other humanitarian activities? He very well might have contributed millions of dollars without any one noticing….

 6. دوستان من سالها پیش اسم عطر بیژن را شنیده بودم و می دانستم که سازنده اش یک ایرانی است. تا چند وقت کقبل که ایشان را تلویزیون طپش همراه با امیر قاسمی و کمک های مالی که به طپش یمی کرد و تبلیغاتی که امیر قاسمی در مورد او می کرد و باورتان نمی شود همین ایرانیها همین دوستان ایرانی که امروز این چنین بعد از مرگش از او به نیکی یاد می کنند او را جاسوس و کاسه لیس جمهوری اسلامی خواندند چون در تلویزیون طپش همراه با امیر قاسمی بود

 7. جنمش و داشته از هیچی به اینجا رسیده ، دارندگی و برازندگی . اختیار مال خودش رو خودش داره . حسادت چیز خوبی نیست . شاید کم کرده به مردم ، شاید هم نکرده ، اونش به من وشما مربوط نیست
  ایرانی موفق ، باعث افتخاره همه ایران ی هاست

 8. من کار آقای حسین را تحسین می کنم
  ولی عزیز من اولا شما از کجا میدونید این آدم از این کارها کرده یا نه
  دوما انسان آزاد است و آزاد افریده شده است
  اینکه آدم موفق باشه و انقدر طراحی های زیبا و بی نظیر داشته باشه بسیار ارزشمنده و لازم نیست که حتما مدرسه بسازه
  خیلی ها در ایران مدرسه میسازند ولی آدم حسابی نیستند
  به نظر من بخشندگی یه خصلتیه که ظاهرا ارثی هم هست
  ولی آدم بودن، نظم و انظباط در زندگی هدفمند بودن و موفق بودن در برنامه های زندگی معیار های مهمتری هستند
  نویسنده گرامی این متن خودت برای خودت چیکار کردی؟

 9. بابا شما چقدر خر هستید آخه؟
  این یعنی چی که هرکی که کمک میکنه باید در همه جا اعلا م کنه؟
  چقدر شما ها عوضی هستید؟
  مگه مردم باید حساب زندگیشون رو به احمق هایی مثل شما بدن؟
  خودتون رو هم عاقل می دونید؟
  زحمت کشیده پولدار شده و حالش رو هم برده.نوش جونش.
  تا جون امثال شما در بیاد.
  به جای قد قد کردن ببینید خودتون جز وراجی چه کار مثبتی تو این دنیا کردید؟
  آخه ور زدن و ایراد گرفتن که کاری نداره.
  مثل توده ای ها می نویسید.

 10. ببین دوست عزیز نمیشه همه رو به یک چشم دید.نمیشه مثلا بیای بگی انیشتین آدم بدی بود چون که کمک مالی به کسی نکرد.
  به هر حال این آقای پاکزاد به عنوان یک شخصی که نام ایران و ایرانی رو زنده میکرد واسه مردم ایران قابل احترام بوده.ازین گذشته اگه خوب درموردش بخونی کمک های مالی هم به یک سری جاها داشته.
  یکی با پولش،یکی با شهرتش، یکی با علمش، یکی با ….
  پس همه رو به یک چشم نباید دید.
  البته اون منطق کلی صبحت های شما هم قابل تحسی هست.
  ایام به کام.

 11. درود بر هم وطن گرامی ام
  مقاله ات به دلم نشست
  به گمان من به خوب نکته ای اشاره کرده ای
  به نظر من هم بیشتر مشکلات جامعه ما به خاطر همین ارزش های است که
  ربطی به خوشبختی ندارد
  بیشتر ما به جای اینکه خودمان ببینیم چطوری باید از زندگی امان استفاده کنیم
  وقتمان و انرژی امان را یا صرف حسرت و یا حداقل ردیابی زندگی دیگران می کنیم
  و یا صرف اینکه چیزهایی بدست بیاوریم که دیگران بگویند به به
  زندگی زیباست
  بیژن باشی نباشی آخرش اینه
  البته باز هم بیژن باعث افتخار ما ایرانی هاست که یک هموطن ما این عرضه را داشته
  پایدار باشی

 12. Har kasi ghaedatan ejaze dare ke tarze fekre khodesho dashte bashe ama inke bedune madrak va dalil esrar bar dorostish bokone va shakhsiyate haghighiei ro takhrib bokone, na faghat kari zesht anjam dade balke dar surate entesharesh, hadeghal dar javamee ghanun madar, ba mojazat ruberu mishe.

  Sarfenazar az inke shoma az tarze zendegiye aghaye Pakzad khoshetun miyad ya na, ke masaalei shakhsi hast bayad ino befahmid ke aghaye Pakzad «vazifei» jahate ajman kare kheyr nadare. Agar anjam bede ke che behtar vali agar anjam nadad eshkali baresh nist.

  Jenabe aghaye Pakzad dar keshvare digei servatesho bedast ovorde, khridarane ajnasesh aksaran geyre irani budan, va maliyatesh ro ham pardakht karde. Pardakhte maliyat dar yek jameeye ghanunmadar daghighan yaani adaye deyn be dolat, keshvar va mardomi ke emkanat va in shans ro dar ekhtiyare in fard gharar dadan baraye inke be inja berese. Ghaedatan in maliyat sarfe sakhte madrese, bimareystan, rah, pardakhte hsoghoghe karmandane dolat va gheyre shode dar un keshvar.

  Jenabe aghaye pakzad ba $10,000 kareshun ro paye gozari kardan dar tule 35 sale bish az $4,000,000,000 forush dashtan ke ghaedatan maliyati da hodude 37% ham bayad pardakht karde bashan. Hamishe bar irani budane khodeshun dar tamame mosahebeha va gheyre takid kardan va ba Brand’eshun baese tablighe keyfiyat, tarahi’ye bi nazire yek kalaye irani shodan. Chizi ke mamulan kalahaye irani behesh shohrat nadarand.

  Aghaye Pakzad ba tkid bar irani budan, gostareshe nam va etebar baraye kalaei ke be daste yek irani tarahi va dorost shode vazifashuno dar ghebale keshvare madarishun anjam dadan. Ba pardakhte maliyat, vazifashuno dar ghebale keshvar’i ke daresh kar mikonan va in pul ro dar miyaran anjam dadan.

  Ishun vazifeye digei nadashtan. Agar dar kare kheyr kari karde bashand, kari ezafe bar vazifashun anjam dadan va ajresh ba khodavandegar. Agar ham anjam nadadand be khatere movvafagh budan va etebar kasb kardan baraye keshvareshun dar yek sector’e tejari ke mamulan Iran harfi baraye goftan nadare, baese eftekhare keshvar va mardomesh shodan.

  Sabke zendegiye har shakhs, masaleist khosusi va az avvalin azadihaye fardi.

  Omidvaram saay konid faghat be masael az dide shaksiye khodetun va yek tarze tafakore khas negah nakonid. Ghaedatan har kas masaelo ro az dide khodesh tajziye va tahlil mikone ama vaghti in masael marbut be yek shakhse hoghughi marbut mishe ke fot karde va nemitune az khodesh defa kone va hich etellaate movasaghi ham dar morede karhaye kheyr va sharesh vojud nadare, bayad kami ehtiyat kard!

 13. salam man ba nazaratetoun movafegham agar kari joz baraye shorat va kasbe dar amad karde begid ta bishtar behesh eftekhar konim dar zemn ishan time pezeshki dashtand nazare pezeshke makhsose bijan ra bekhanid aghaye pakzad be khatere soe estefade az darohaye taghviyati jensi dochare sakte maghzi ya hamao overdoz shode and man bijan ra dost daram va be irani bodanesh eftekhar mikonam vali ba nazarate nevisande movafegham

 14. خودتون جواب خودتون دادين حسين تو ايران ازادي واختيار لازم را نداشت كه به هدفش برسه اگر او هم به هدفش ميرسيد نامدار مي شد.ولي بيژن با اختيار و ازادي كه داشت به هدفش رسيد هدفي كه اگر براي عموم مردم فايده اي نداشت ضرري را هم متوجه كسي نكرد او در اين دنيا نه ظالم بود نه مظلوم براي خودش زندگي كرد و مرد سر بار كسي هم نبود پس انسان خوبي بود و جا داره كه از او به نيكي ياد بشه …

 15. Kasbe daramad va karaLarini, vaghti ba kolahbardri hamrah nabashe, az tarighe nobugh dar har reshtei az design dar secatore lebas ta ekhterae yek vasileye jadid bashe, va maliyatesh ham kamelan pardakht shod bashe, na faghat kari hast mosbat balke besiyar besiyar pasandid ham hast.

  Bebakhshid kheyli millioner haye dakhele iran ke puleshuno mizaran bank ya midan be kase digei, bahre migiran bedune inke dar saanati sarmaye gozari konan ya kar afarini bokonan kare dorosti mikonan? Unaei ke zamin mikharan negah midaran millioner mishan kare dorosti mikonan? Ki kare dorosti mikone?

  In agha az hushesh dar in sector ke shoma behesh alaghe darid ya na, ama monkere vojude in shakheye tejari ke nemitunid beshid, bahre borde, khodesh kar karde, besiyar pul dar ovorde va mashhur ham shode. Shoma chashme didanesho nadarid? Yek bar tozih dadam ke hamin ke az Brand’e irani estefade karde, kalasho be onvane kalaye irani arze karde va khodesho be onvan yek tarahe irani moarefi karde unam dar sector’i ke Irani ta hala harfi baraye goftan tush nadashte, khodesh khedmat nist? Midunid che ghadr irani’ye movvafagh va sevatmand dar kharej az iran vojud daran ke az goftane inke irani hastan parhiz mikonan? Una kare doosti anjam midan?

  Yek bar ham goftam, zendegiye khosusiye har kas be, khodesh marbut mishe. Jenabe Reza mifarmayand ke in agha az ghorse taghivayate jensi estefade karde! Be farze inke estefade karde bashe, ke chi? Kare gheyre ghanuni anjam dade? Be kasi sadame resunde? Mellat dar iran mesle noghl va nabat asetominophen kodein’dar estefade mikonan, eshkal nadare? Midunid dar kheyli az keshvarhaye donya forushesh bedune noshkhe mamnu hast va be kasi ke bishtar az yek meghdari masraf kone motaad gofte mishe?

  Ta key mikhaym un chizi ke faghat babe meyle ma nabasharo bekubunim va poshte sare mordeha harf bezanim? Shoma (shoma’ye noei manzuram hast) orze va eshtedadesho darid dar har shakhei az saanat, tejarat va eghtesad va 10 million toman shoru konid dar 30 sal 4000 milliard toman dar sharaye adelane va ba pardakhte maliyat forush dashte bashid? Shoma orze va estedadesho dari yek bar dar har chiz az ekhtera ta kashf, az seda ita raghs, az nevesahtane maghale ta varzesh, faghat yek bar name IRAN ro dar jaei matrah konid? Aya mitunid?

  Kasi ke naghd mikone, bayad dar jayegahe naghd kardan gharar dashte bashe avval!

 16. من آقای بیژن رو در فروشگاهش در بورلی هیلز دیدم، مرد بی نهایت با انرژی و خوش برخوردی بود. حالا مشکل یه سری از آدمها از جمله شما که نویسنده ی این بلاگ هستید اینه که تصور می کنید برای خدمت به بشر و همنوع حتما باید واکسن سل رو کشف کرد یا دیگه آخرش مادر ترزایی چیزی شد، این دیدگاه بسته ایه به نظرم. هستن آدمهایی که به ما اجازه می دن از زندگیمون بیشتر لذت ببریم. از پولمون و از ذوق خلاقیتشون! همه ی زندگی جنگ و فقر نیست که همیشه در تدارک باشیم. و قرار هم نیست اگه به کسانی کمک انسان دوستانه می کردیم، از جذابیتها و لذت های زندگی شخصی خودمون کاسته شده باشه

 17. باید قدر ایرانیهای موفقی که درعرصه های مختلف دردنیا مورد احترام هستند رو بدونیم. بیژن پاکزاد تونست در طول عمرش با زحمت و صرف خلاقیت خودش رو به چنین جایگاهی برسونه، وکاملاً حق داره که ثروت خودش رو در راه لذت شخصیش صرف کنه. البته قبول دارم که اگه چنین فردی با چنین جایگاه اجتماعی و چنین ثروتی ، به محرومین جامعه کمک بیشتری می کرد و یا مثلاً به جوانهای علاقمند کمک مالی می کرد که راهشو ادامه بدن، شخصیت ماندگارتر و مفیدتری برای جامعه می شد، اما درهرحال باید به چنین فردی احترام گذاشت و دربارۀ او قضاوت نکرد. حداقل دستاورد او این بود که نام ایران رو در یکی دیگه از عرصه های صنعتی و هنری جهان مطرح کرد. واین هنر کمی نیست. باتشکر

 18. من كامنتها را كه مرور مي كنم واقعا تعجب مي كنم از هم ميهنان عزيزم كه اينقدر از كارهاي عام المنفعه آقاي پاگزاد بي خبر هستند و بعضي از سر بي خبري اينگونه به اين شخصيت بزرگ ايراني بي احترامي مي كنند. ايشان اگر نگوييم خيرترين و وطن پرست ترين فرد ايراني بودند دست كم يك از خير ترين ها بودند.كمكهاي ميليوني در حوادث مختلف ايران ، كمك به مدرسه سازي و غريره درايران.جحتي بورس تحصيلي براي ئدانشجويان بي بضاعت فراهم مي كردند.و هزاران كار ديگر كه شايد ما از آن بي خبريم.در زمينه وطن پرستي نيز تنها شخصي بود كه بنده سراغ داشتم تا به اين درجه اجتماعي رسيده است ولي هنوز به ايراني بودن خود جا به جا افتخار مي كند .عزيزان من بي انصافي نكنيد.لطفا ابتدا كمي تحقيق كنيد.حساب ايشان از خيليها جداست.ممنونم از همه دوستان.

 19. آنچه درباره «حسین» نوشته ای و به «حسین از طریق خصوصی به محرومان در ایران کمک کرد. مطمئن نیستم که این جریان برای زلزله بم بود یا نه» ختم کردی که یه حس بلاتکلیفی و عدم اطمینان به ذهن خواننده می دهد به نظر شما دارای کدام نکته مثبت است؟ اصولا محروم کیست، از کجا آمده و کمک به او چه خاصیتی دارد؟
  امیدوارم مرا دیو فرض نکنید ، در نگاه کلان در دنیایی که 7 میلیارد جمعیت دارد خاصیت کمک کردن به آن محروم محروم زاده ای که ننه و بابایش بر اساس اصل آنکه دندان دهد نان دهد 10 توله به جمعیت ما اضافه کرده اند که عمومشان را می توانید در صف عاشقان ولایت بیابید چیست؟
  من نه پسر خاله بیژن هستم نه از او یک قران برای من کنار گذاشته شده اما همین که مایه سرشکستگی این ویرانه نیست مرا بس!
  من در داخل این خرابشده ای هستم که شمای خارج نشین با روح لطیفت گاهی با حرارت از آن یاد می کنید، دوست دورادور من، اولین باتوم رو از دستان جهل آن محروم بخورید عمیقا متوجه منظورم خواهید شد!
  اگر هیجانم باعث تندی من است ببخشاییدم

 20. در دنيا عده‌اي وجود دارند كه دوست ندارند كسي از خدمات اجتماعي آنها به ديگران خبر دار بشود
  كسي كه به ديگران كمك مي‌كند و كارش را در بوق و كرنا مي‌كند قصد ممكن است شهرت و خودنمايي باشد
  انسانهايي هستند كه صرفا به خاطر نيت كمك كردن و كار خير انجام دادن به ديگران كمك مي‌كنند و دوست هم ندارند ديگران از كارهايي كه مي‌كنند خبر دار شوند
  شما هم بهتر است به جاي فضولي در كار ديگران كه چه كار كرده‌اند و چه كار نكرده‌اند به فكر خودت باشي

 21. به هر حال از بيژن پاكزاد به دليل خلاقيت و نام اوري در صنعتي كه كار ميكرده ميشه يه نيكي ياد كرد ! به نظر من حتما نبايد شخصي خير باشه كه در ذهن مردم باقي بمونه البته درسته خيلي ها هستند كه هم نوآور هستند و هم باهوش و كاري و كمكهاي بشر دوستانه آنها زبان زد خاص و عامه پس نميشه هيچ وقت بيژن پاكزاد را با مثلا بيل گيتس مقايسه كنيد اين كجا و اون كجا !كمك كردن و خير بودن و يا نبودن يه مسئله شخصيه و نميشه به كسي خورده گرفت كه چرا با اينكه پول داره ولي خيرش به كسي نرسيده ! چه بسي اشخاصي هستند كه در تمام طول عمرشون كمك هاي بسياري كردند ولي در بوق و كرنا نكردند

 22. دوست عزیز خیلی سعی داری که متنی پر محتوا بنویسی و خودت را آگاه و دانا نشان بدهی و به قول خودت جامعه ایران را به فکر و سوال واداری! سوال اول اینجاست که جایگاه شما در جامعه ی ایران کجاست که صلاحیت ایراد گرفتن از هموطنانت را به تو می دهد؟! شما چه کاره هستید؟ به شما چه ارتباطی دارد که فلان کس در خانه اش دستشویی طلایی دارد یا در پاریس صاحب خانه است؟! به شما چه ارتباطی دارد؟؟! شما داروغه باشی هستید؟! مشکل ایران وجود افرادی مثل تو هست که به خود اجازه ی دخالت در خصوصی ترین مسایل زندگی افراد را می دهید و قیافه ی فرد آگاه و دانا هم به خود می گیرید!

  حسین هم به احتمال بسیار زیاد شخصیتی زاده ی ذهن شماست که در برابر بیژن قرار داده اید. ایشان اگر نام و نشان داشتند حتما ذکر می کردید تا خواننده را بیشتر قانع کنید اما هر دوی ما می دانیم که حسینی وجود ندارد. قیافه ی جامعه شناس یا روانشناس هم به خود نگیرید. هیچ کدام به شما نمی خورد!

  با همین حرف های صد من یک غاز و ژست های روشنگرانه و در عین حال ساده لوحانه و کودکانه ی خود باعث دوری ثروتمندان ایرانی از ایران می شوید. امروز به ماشین و خانه ی فلان فرد ثروتمند گیر سه پیچ می دهید اما پس فردا همین شما و امثال شما مطلب می نویسید که چرا ثروتمندان ایرانی خارج از کشور در ایران سرمایه گذاری نمی کنند!

  متاسفم برای شما و امثال شما

 23. Salam,
  har chand bar noktei daghighigh az mozallate bishomar farhangi jamaeye irani angosht gozashtei, vali bayad goft ke andaki az movzu dargozashte aghaye pakzad khub tabir nashode ast. oo har ke bud sarvate khod ra az talash va fekrash kasb karde bud na az chahaye naft iran ya jahayei shabihe in. laaghal vajude yekchenin afradi movafaghi dar javamei ke hame chiza dar gerve movafaghiyat zahaerist, be ehtebar irano irani afzudeh mishe, har chand ke agar bar asase fetrate ensani be ghaziye negha konim asasan tajamoe sarvat emkan pazir nist va nemitavan rahat zist dar hali ke digaran be tikei nan mohtajand. emma moshkel jameaye ma faghat in nist va be in bayte sehr kholase mikonam ke:
  chun nik nazar kard pare khish dar oo did
  gofta ze ke nalim ke az mast ke bar mast
  in bayte sehr eshare darad be tiri ke az pare eghab sakhte shod va haman tir bevasilaye sayad bar badane eghab neshast.
  moshkel zamani halshodanist ke asase an rishekan beshe vaella az hosseinha va bijanha dar deraz moddat kari shakhte nist.

  khoda neghadar
  Ali

 24. nazar va eide shoma dar morede ein maghale kamelan zibast va dorost valy oon chizi ke be nazar man jaie bahs va taamole bishtary dasht avardane mesalhaie shoma bod. mesale avaleton az aghaie hossein ba ehteram bod ke gomnam komak mikhastan bekonand valy dar morede aghaie bijan mifarmaeed chera elam nakardan ke che karhaie ejtemae kardan. amo dar morede marofiat aghaie bijan chera hame sary pol ro mibinand. oon chizi ke pol baraie ishon avord dar asl khalaghiat, honarmandy va hoshe ishon bode. ein ke hame be vojode amsale bijanha dar har reshtee va har jaigahy ke movafagh hastand eftekhar mikonand. ein ke reis jomhore keshvare dige be onvane ensany khalagh va ba hosh az 1 irany nam mibare. moteasefane ma iraniha baraie bala bordane kasy, digary ro khord mikonim. jaie nasrin sotodeha va digaran mohtaram valy vojode 1 ensane khob dalile nadide gereftane ensane digar nist va ia chera hamsihe fekr mikonim ensanhaie poldar ro ba didi bad negah mikonim. dar har gheshry poldar va ia zaeif ham ensane khob hast va ham bad. fekr mikonam agar vaghean be donbale idealgerae va etehad hastim, ehterame be har kas dar jaigahe khodesh 1 az hamin karhaeist ke baiad anjam dahim. az tarafy shoma dar neveshteha va commenthaton moratab takid darid ke gahsde biehteramy nadashtid va manzoreton baiane matlabe digast. shoma mitonestid baraie baiane matlab az mavarede dige estefade konid. ehteram be aghaie bijan be khatere pole ishon nist chon az pole ishon chizi be kasi nemirese ke bekhan ehteram konan balke be khatere hosh va zekavat va khalaghiateshon hast ke tonestan khodeshon ro dar ein doniaie bozorg neshon bedan va esme irani ro bar sare zabanha biaran. vagarna khodeton ham midonid agar be khatere pol bod kheiliha dar iran poleshon az amsale bijanha bishtare va bankhaie swiss va donia roie poleshon micharkhe vali aksare iraniha ba nefrat azashon iad mikonand. dar zemn dar morede khadamate ishon dar hamin youtube ke dostan share karde bodand agar mosahebe ba afrade mokhtalefo gosh bedid bazihashon eshare be komakha va khadamate ishon kardand.

 25. At least he was somebody! but far far from a person who can change! I admire him but we should look for better HEROs like what you told: Hossein or so….I am sure if a scientist who conributed to health of people or change the path of humanity dies, NO LA TV even talk about him/her….
  We are a nation damagh, surgery, make up and…..In such a culture, no wonder Bijan became a hero. No ofend to him, He was somebody but ..

 26. مینا، نکته حائز اهمیتی رو مطرح کردی و به نظرم باید حرفت رو شنید. میخوام از وجه دیگری به بیژن نگاه کنم و یک دلیل احتمالی این که چرا خیلی ها بیژن رو دوست دارن رو بگم. (خیلی ها حتما به دلایل دیگه دوستش داشتن)
  مینا شاید اگر زیاد به کشورهای مرفه سفر کرده باشی یا اونجاها زندگی کرده باشی حرفی که میخوام بزنم رو راحتتر حس کنی. حرفم اینه:
  برای یه ایرانی که از همه دنیا ایزوله شده، ایرانی که تحقیر شده و خودش رو شایسته این تحقیر نمیبینه، ایرانی که اینقدر بلندپرواز هست که بخواد تو ساختن دنیا نقشی داشته باشه اما در عمل کشورش صرفا یک منبع سوخت هست،برای ایرانی که اگه لهجه اینگلیسیش بده میره زحمت میکشه که لااقل درست و واضح حرف بزنه (نه مثل چینی ها بدون خجالت ونگ ونگ نامفهوم و پر غلط رو جای اینگلیسی جا بزنه)، برای ایرانی که اگر تو مراسم رسمی وسیله غذاخوری اشتباه بر داره پیش خودش شرمنده میشه نه مثل هندی که هرجا باشه با بی ادبی با دست غذا بخوره و صدای غذا خوردنش تو بقیه حالت تهوع ایجاد کنه، برای این ایرانی بیژن یه تسلی خاطر بود یه قهرمان بود. قهرمان در همون دنیای مرفهی که ایرانی رو تحقیر میکنه. به فیلمی که گذاشتی یک نگاهی بکن مثل یک کاریکاتور میمونه همه چیزش اغراق شدست، انگار که بیژن داره خیلی camp و نمادین میگه که تو دنیای تجملات و ثروت و قدرت من بهترینم. این دنیای تجمل و تفاخری که ازش حرف میزنه برای من کاریکاتور و اغراق شده کشورهای مرفه هست که تحقیر رو نسبت به ایرانیها روا داشتن.
  نمیدونم چقدر موفق بودم حرفم رو منتقل کنم. اما بزار یه مثال ملموس از زندگی خودم بزنم. وقتی آدم هم مرتبه من که از یه کشور جهان اول اومده با خوشرویی و برای شناختنم ازم میپرسه «آیا شما هم با دست غذا میخورید؟» من از درون میشکنم. با خودم میگم چرا باید همچین سوالی از من پرسیده بشه، چرا از کار و زندگیم نمیپرسه مثل بقیه. کسی که سوال رو پرسیده حتی از من بدش نمیاد اگر بگم آره با دست میخوریم چون آمادگی داره من رو مثل یه عرب یا پاکستانی قبول کنه همون جور که سومالیایی گشنه و متعصب مذهبی رو قبول کرده، اما من خودم رو بزرگتر از این میبینم که کسی با ترحم درکم کنه، خودم رو همپایه اونی میبینم که این سوال رو از من پرسیده. این جور مواقع دل شکستگی هست که بعضی ایرانی ها یاد هموطنشون بیژن میفتن. راستش رو بخوای من هم بیژن رو دوست داشتم.
  چکیده: قصدم این بود که بگم چرا بعضی ها بیژن رو دوست داشتن (خیلی ها حتما به دلایل دیگه دوستش داشتن) وگرنه مشخص هست که کمک به بهتر کردن زندگی موجودات ارزشمندتر از داشتن ثروت و شهرت هست (چه بسا بیژن به بهتر شدن دنیا هم کمک میکرده و من نمیدونم.)
  پی نوشت: طرز فکر و منش در بحث کردنت معقول و متاسفانه نایاب هست. اگر به خودم قول نداده بودم که تو وبلاگم در مورد مسایل محدود به ایران ننویسم و وبلاگت شامل مسایل سیاسی روز ایران نمیشد حتما لینکت میکردم و این نظر رو بعد از اصلاح کردن به عنوان نوشته جدید وبلاگم میگذاشتم.

  • بهداد عزیز، خیلی‌ ممنون از توضیحات شما و اینکه وقت صرف کردین که نوشته رو بخونین. من در آمریکا زندگی‌ می‌کنم و از جامعه ایران مدت زیادی هست که دور هستم. توهین هایی که در این وبلاگ و در بالاترین به من داده شده برای من قابل درک نیست. چرا ما نمیتوانیم مثل انسان‌های متمدن با هم گفتگو کنیم؟ شما به نکته جالبی‌ اشاره می‌کنید که این میتونه به خاطر تحقیری باشه که اجتماع ما احساس میکنه. من در جمهوری اسلامی زندگی‌ نکردم ولی‌ هیچ وقت به هیچ آمریکایی این اجازه رو ندادم که با من با تحقیر برخورد کنه. این ما هستیم که شخصیت خودمون رو تعیین می‌کنیم. در آمریکا معیار پولی‌ وجود داره. برای من مهم بود که بدونم در جامعه ما چه معیار هایی مهم هست. در ضمن میخواستم بگم که حسین هایی هستند که ما نمیشناسیم. بزرگ کردن یک شخص برای کسب شخصیت من از احساس کم حساب کردن خود من میاد. کاش میشد در این باره بحث اجتماعی در بالاترین میشد. در پایان باز از شما تشکر می‌کنم که من رو به فکر انداختین با نکته‌های خوبی‌ که در کامنت مطرح کردین.

  • AKH KE CHE GHAD HAL KARDAM INO NEVESHTI, BALE, BAYAD DAR JAYGAHO TABAGHEYE EJTEMAEE YE BIJAN BOOD O NOE RAFTARE UN RO DAR UN TABGHE SANJID… KHOSHAM OMMAD.. YEKI HARFE HESAB ZAD.

 27. شما نمیتوانی مردم را با این معیارها مورد قضاوت قرار بدهی. آقا حسین رو شخصا بیشتر قبول دارم ولی نمیتوانی از نقش آقای پاکزاد در برافراشتن پرچم ایران و گسترش نام کشورش بگذری. هرچند که من مایل بودم این خدا بیامرز برای همه طراحی میکرد و نه برای یه عده خاص ولی نمی توان انکار کرد که یکی از برترین طراح های مد جهان یک ایرانی بوده و همواره نام ایران رو با افتخار یاد میکرده. شاید روش رندگیش مورد پسند من نباشد ولی باید به عنوان یک اسطوره طراحی جهان به او احترام بگذاریم و سپاسگذار او باشیم که نام ایران را از نام خودش برتر میدانست.

 28. افسوس میخورم که در اینجا تعدادی از دوستان این نوشته رو درک نکردند. تا وقتی‌ ما نتوانیم با هم گفتگو داشته باشیم این نظام اسلامی و هر نظام فاشیستی دیگر بر ما غلبه خواهد کرد. شما فکر می‌کنین این رژیم در سوئد یا نروژ یا سوئیس ۲ روز دوام میاورد؟ ما حتا از یک بحث اجتماعی خود داری می‌کنیم و شروع به توهین می‌کنیم. قصد من از این نوشته گفتگو در باره معیار‌های ما بود که چه چیزی برای جامعه ما مهم است. یکی‌ از دوستان اشاره کردند که اجتماع ما سر خرده شده و به این علت یک فرد پولدار و معروف به یک ایرانی سر خورده احساس غرور میده. من نمیدونم این تا چه حد درست هست، ولی‌ نکته جالبی‌ بود. در باره اسم حسین، من نمیدانم چرا خانواده این شخص اسم حسین را انتخاب کردند و نمی‌دانستم که ایرانیان به اسم حساسیت دارند. برای چند کاربر اسم حسین مهم به نظر آمد و برای من که اولین بار هست این موضوع رو میشنوم کمی‌ غیر قابل درک هست. اگر این کاربر‌ها فکر میکنند که من این کار را برای اسلام کردم، از آنها خواهش می‌کنم به نوشته من در مورد آتئیست بودن من و رد خدا به همین وبلاگ رجوع کنند. در مورد نظام اسلامی و جنایت‌هایش هم باز میتوانند به نوشته‌ها رجوع کنند. ولی‌ از همه کاربر هایی که بدون توهین در اینجا کامنت گذاشتند، چه موافق و چه مخالف تشکر می‌کنم.

 29. آقا این سانسور کردنت من رو کشته. خودت نزن به کوچه علی چپ! کامنت من کجاش توهین داشت که تایید نکردی؟! دلت رو خوش کردی که چیزی حالیته! جمع کن بابا

  • من کامنت‌ها را چک کردم ولی‌ این اولین کامنتی هست که از شما دارم. بعضی‌ موقع به زمان احتیاج است که کامنت‌ها بیایند. هر وقت کامنت شما وارد سیستم شد و اگر فحش رکیک در آن نبود، اضافه می‌کنم. چون تعداد فحش‌های رکیک در کامنت‌ها زیاد است.

  • آقای علی‌ محترم، من باز هم کامنت‌ها را چک کردم و هر چه تا اینوقت به من رسیده بود، تایید کردم. فکر کنم یک علی‌ دیگر در این کامنت‌ها باشد. اگر هنوز کامنت خودتون رو نمی‌بینید، لطف کنید و دوباره بفرستید.

 30. مسئله ما یکی‌ دو تا نیست. من الان متوجه شدم که تعدادی فکر میکنند اسم حسین در این نوشته رو من آفریدم که از موسوی طرفداری کنم. وای بر ما و این طرز تفکر. آنهایی که من رو قبل از تحریم از بالاترین میشناسند میدانند که من یکی‌ از منتقدین موسوی بودم و به خاطر همین موضوع منفی‌‌های زیادی در بالاترین میگرفتم. واقعا که باعث تأسف هست. تخیل و توهم تا کجا؟ در بالاترین گفتن که اگر این شخص در آمریکا به دنیا اومده چرا اسمش حسین هست؟ من از کجا بدانم چرا پدر و مارد او برایش این نام را انتخاب کردند؟ مگر اسم شخص اسم مهم هست؟ چرا اینقدر حساسیت رو اسم؟ دوستی‌ داشتم به نام فریبرز که به ایران رفت و به اتهام جاسوسی برای اسرائیل زندانی شد و به او میگفتند اقرار کن که یهودی هستی‌. اسم اول فریبرز حسین بود که به احترام پدر بزرگش آن اسم را برایش انتخاب کرده بودند. فریبرز به آنها میگفت شما چند تا یهودی به نام حسین میشناسید که پدر بزرگش هم اسمش حسین باشد. واقعا نمیدانم چه ‌ بگویم. از من هم در بالاترین سوأل شده که یهودی هستم؟ هم حسین رو زیر سوأل بردند هم اینکه سوأل شده من یهودی هستم. چون هیچ دینی را قبول ندارم، به تمام باور‌هایم سوگند میخورم که اگر اسم حسین چیز دیگری بود، آن را اینجا می‌گذاشتم. من در جمهوری اسلامی زندگی‌ نکردم و نمیدانم چه بلایی سر آن جامعه آوردند که فکر میکنند همه خیال پردازند و دروغ می‌گویند. قصد من توهین به پاکزاد نیست. اینجا من خواستم یک مساله اجتماعی رو باز کنم. برای مثال از بیژن پاکزاد استفاده کردم. اگر این در جامعه ایرانی‌ گناه محسوب میشود، من با چنین جامعه‌ای آشنایی ندارم و باید سعی‌ کنم که بهتر بشناسمش و امیدوار باشم که دردهایش علاج داشته باشد.

 31. چقدر جالب بود. من داشتم به این موضوع فکر می کردم که بیژن چقدر به ایرانیها کمک می کرد. ما یک خیریه در استرالیا داریم و چند وقت پیش می خواستم ازش درخواست کنم که به ما کمک مالی بکند. ولی گویا اجل مهلتش نداد.
  همش فکر می کنم که این برند از هم اکنون توسط چه کسی اداره می شود

  • امیر عزیز، لطف کردین که کامنت گذاشتین. اگر بیژن پاکزاد بنگاه خیریه درست کردن، با مرگشان اون بنیاد از بین نمیره. بنا بر این، باهاشون تماس بگیرین. در ضمن خانواده آقا خان هم بنیاد خیریه دارند و میتونین به اونها هم مراجعه کنین. موفق باشین.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s